Samsun Vezirköprü Devlet Hastanesi
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Vezirköprü Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Vezirköprü Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

İl Sağlık Müdürümüz Muhammet Ali ORUÇ'un Açıklaması

Güncelleme Tarihi: 26/02/2019

Samsun İl Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç: '7 bin kişi tedaviye başladı'

Samsun İl Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, 2018'de 7 bin 443 kişinin sigara bırakma tedavisine başlandığını belirterek, 'Bakanlığımız tarafından sigara bırakma tedavisinde kullanılan ilaçlar vatandaşlarımıza ücretsiz olarak sunuluyor' dedi.

Samsun İl Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı. Oruç, tütün kullanımının Dünya Sağlık Örgütü tarafından şimdiye kadar karşılaşılan en büyük halk sağlığı tehditlerinden biri olarak tanımlandığını söyledi.

ÖLÜME GÖTÜRÜYOR

Oruç, sigaranın birçok sağlık sorununa yol açtığını belirterek, "Sigara; insan yaşamının bütün evrelerinde 50’den fazlası kanser olmak üzere, ölüme kadar götüren pek çok sağlık sorununa yol açmaktadır. Ayrıca tütün dumanında, en az 81 tanesi kanserojen olan kimyasal madde bulunur. Küresel Yetişkin Tütün Araştırmasına göre Türkiye’de 14,8 milyon kişi sigara kullanıyor. Sigara içen kişilerin yarısından fazlası sigarayı bırakmayı düşünüyor. Sigara bırakmak isteyenlere destek olmak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı açılmıştır. İlimizde de Dr. Kamil Furtun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Yerleşkesi, Bafra Devlet Hastanesi, İlkadım KETEM, Çarşamba KETEM, Asarcık Meydan Aile Sağlığı Merkezi, Atakum Sağlıklı Hayat Merkezi ve OMÜ Tıp Fakültesi olmak üzere 7 sigara bırakma polikliniğinde vatandaşlarımıza hizmet veriliyor. 2018 yılında 7 bin 443 kişi polikliniklere başvurmuş, 7 bin 64 kişiye farmakolojik tedaviye başlanmış, 379 kişiye de danışmanlık hizmeti verilmiştir" diye konuştu.

(Samsun Haber Gazetesi'nin Haberi'dir.)